Araçlar

Bilinçli tüketici olarak ne yapabilirsiniz? Farkı nasıl yaratabilirsiniz?  Sorumlulukla satın almanız için aşağıda birkaç ipucu sunulmaktadır

 1. Satıcılarına bir mektup yaz – çeşitli dillerde mektup örneklerine ulaşmak için Kaynaklar sayfamızı ziyaret ediniz  
 2. Bir elektronik kart (e-kart) yollayınız
 3. Şirkete Tweet at
 4. İyi etiketler üzerinde bilgi sağlayınız
 5. Neyi/ne zaman yapmak/satın almak gerektiği konusunda belirli talimatlar ver – mesela x gün süren özel günlerde– ve onları Facebook’ta paylaş
 6. Pozitif mektup, tweet, e-kart yaz
 7. Bir arkadaşına iyi bir etiketten söz ediniz, vs. ve önerilerinizi Facebook’ta paylaşınız
 8. Kampanyayı mahallenizde yayınız: 
  bir stant kurun; toplantılar düzenleyin. Şimdi Harekete Geç sayfasını ziyaret ederek etkinlik düzenlemeyi öğrenin ve Etkinlik Araç Kitini indiriniz.
 9. Bir arkadaşınıza işçi istismarı ve insan ticareti arasındaki ilişkiden bahsediniz. Şimdi Harekete Geç sayfasında “Sorumlulukla Tüket” materyalleri indiriniz ve yayınız.
 10. Mahallenizde alakalı vakalar olmuş olabilir mi? Süpermarketinizin yiyecek tedarikçileri kimdir? Satıcınıza sorun!
 11. Bir flash mob düzenleyin: Flash mob (veya flashmob), kamusal bir alanda birden toplanan bir grup insanın beklenmedik ve bazen görünüşte anlamsız gözüken bir hareketi kısa bir zaman içersinde yapıp hemen ardından dağılmaları, çoğu zaman eğlence ve/veya hiciv amacıyla yapılan bir eylemdir. Flash moblar genellikle telekomünikasyon, sosyal medya veya e-posta yoluyla organize edilir. Bu 2003’te ortaya çıkan terim, genel olarak politik nedenler (eylemler gibi), halkla ilişkiler şirketleriyle veya paralı profesyonellerle alakalı olan ticari reklam, tanıtım araçları kullanan etkinlik ve performanslar için kullanılmaz. Kaynak: wikipedia: Wikipedia
 12. Bir Carrotmob (Havuç hareketi) düzenleyin:
  Carrotmob, San Fransisco, Kaliforniya merkezli bir sosyal toplum kuruluşudur. “Buycott” diye adlandırdığı eylemler kullanarak (bir tür tüketim aktivizmi olan buycott, topluluğun kısa bir zamanda tek bir şirketten çok ürün almasına deniyor) işine sosyal sorumluluk değişiklikleri yapmaya vaat etmiş bir şirketi ödüllendirmeyi amaçlıyor.
  Carrotmob aynı zamanda toplumlarindaki isletmelerin degismesine yardimci olmak için carrotmob taktigini kullanan topluluk düzenleyicilerinin küresel hareketine denir. Bir Carrotmob buycott’unda, isletmeler aralarinda en çok sosyal sorumlu isletme statüsünde olmak için yarisiyorlar ve sonrasinda bir tüketici agi, kazanani desteklemek için para harciyor.
  Kaynak: Wikipedia
 1. Bölgenizde sendikalarin etkinliklerini arastiriniz – isçilerin göçüyle hiç alakalari var mi? Siz de nasil aktif olabilirsininiz? Neler kesfettiginizi Facebook’umuza hikâyenizi paylasarak bize de anlatiniz.
 2. 10 Aralık Uluslararası İnsan Hakları Günü’nü kutlayınız.
 3. 18 Ekim AB-İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü’nü kutlayınız.
 4. 1 Mayıs Uluslararası İşçi Bayramını kutlayınız ve gösterilerine katılınız.
 5. Alışveriş arabanızla fotoğrafınızı çektirin ve Facebook’ta paylaşınız. 
 6. Ürünlerin menşei konusunda bilgi toplayınız ve Facebook’ta paylaşınız; mesela en “sorumlu” şeker markasını bulunuz
 7. Arkadaşlarınızın, yakınlarınızın, komşularınızın “Satın aldıklarımızın arkasında ne var” sorusuna yorumlarını özetleyiniz ve Facebook’ta paylaşınız
 8. Kampanyayi kendi aktivist grubunun platformu olarak kullan, resimleri, toplantinizin, faaliyetlerinizin sonuçlarini Facebook’ta paylasiniz. Ayni zamanda sizi kendi internet sitemize baglayabiliriz.
 9. Etik tüketici grubuna ulasiniz; bölgenizdeki taban inisiyatifi bulunuz ve kampanyaya dikkatlerini çekmeye çalisiniz, baglantiyi Facebook’ta paylasiniz
 10. Etik tüketici grubuna ulaşınız; bölgenizdeki taban inisiyatifi bulunuz ve kampanyaya dikkatlerini çelmeye çalışınız, bağlantıyı Facebook’ta paylaşınız  
 11. True Vision TV’dan video paylaşınız.
  Kaynak: 365acts
 12. 23. Dünyayi degistirmeye söz veriniz: belirli insan sayisinin sizinle aynisini yapacagi kosulu ile dünya için bir sey yapacaginiza internette söz veriniz. Yeterli insan sayisi katildigi zaman herkes söz verir. Bu, kampanya ile alakali etkinligin vesilesi ile yapilabilmektedir. Örnegin, Uluslararasi Göçmen Günü http://www.pledgebank.com/dges
  • Mütevazi olunuz. Beş kişi yeterli olduğu halde 50 kişi istemeye ne gerek var? Her bir ek kişi sözünüzün tutmasını zorlaştırmaktadır.
  • Sözünüz nasıl okunur diye düşünün. Bir yabancı onu anlar mı? Başkasına okumaya çalışınız.  Onlar anlamıyorsa, sözünüzü yeniden yazmak gerekir.
  • Sözünüzü yaratici, zaman harcamaya deger, eglenceli ve mantik çerçevesinde kolay tamamlanabilen bir sekilde yazinizyapiniz.
  • Sözünüzün kendi kendine ilgi göreceğini beklemeyiniz. Dünyaya söyleyiniz. Arkadaşlarınıza e-posta gönderiniz, broşür yazdırıp komşularınızın kapılarına yapıştırınız.
  • Yerel gazetede tanıtım yapınız. 


 • Örnekler:

  • Matthew, Temmuz 2010 boyunca sadece Adil Ticaret çayı, kahveyi ve çikolataları almıştı ve 20 kişi daha ona katılmıştı.
  • Ellie, Temmuz 2010 boyunca alisverisini süpermarket zincirlerinden yapmayarak yerel olarak yapmisti ve 20 kisi daha ona katilmisti.

 • Kaynak: 365acts
 1. Dünyayi aydinlatin: Dünyayi nasil daha iyi bir yer haline getirecegimiz konusunda herkese kendine ait fikir vardir. Neden fikirlerimizi isik kullanarak yazip evinizin veya dairenizin disinaonu asmayalim?
  örneğin: adil ticareti desteklemek için A-D-İ-L--T-İ-C-A-R-E-T, tabii ışıklarınızı mesajınızla uyumlu olmaya seçmeye çalışınız:
  Su ile alakalı konular için sarı ördekler
  Özellikle esprili slogan için acı kırmızı biber
  İnsanları güldürmek için pembe filler.
  http://www.co-intelligence.org/metaphorproject_workshop.html
  Kaynak: 365acts

  Kaynak:
 1.  ‘İyi bir Hediye’ Alınız (Sorumlulukla Al için, örneğin, sürdürülebilir ürünler)  
      http://www.goodgifts.org/.
  Çevrenizdekilere sürdürülebilir ürünleri hediye olarak veriniz ve etik tüketicilik için ve insan ticaretine karşı kısa bilgiler veriniz
  Kaynak: 365acts